لبه‌های اولیه

تازه ها

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : س, 1396/08/02 - 09:16
کد مطلب: 14447
تصویر صفحه اصلی: 
همرزم سردار شهید علی چیت‌سازیان گفت: هنر «علی آقا» این بود که از دل قهوه‌خانه‌ها و زورخانه‌ها، افراد شجاع که از نظر اعتقادی در سطح ضعیفی بودند و حتی برخی از آن‌ها نماز نمی‌خواندند را انتخاب می‌کرد و از آنان رزمندگانی شجاع و مخلص پرورش می‌داد.

به گزارش خط هشت ، ولی‌الله سیفی در گفت‌وگویی به مناسبت یادواره سردار شهید علی چیت سازیان و شهدای اطلاعات و عملیات لشگر انصارالحسین (ع) همدان، اظهار داشت: سردار شهید علی چیت‌سازیان، فرمانده‌ای شجاع، مدیر و مدبر بود که در همه ابعاد اخلاقی، عبادی و رزمی، اسوه بود و در عین اقتدار، فردی مهربان، دلسوز و صمیمی به شمار می‌رفت.

حضور «علی آقا» در میدان نبرد همواره روحیه‌بخش رزمندگان بود

وی بیان کرد: «علی آقا» علمدار لشکر انصارالحسین(ع) بود و از نظر تسلط به فنون رزمی، کمتر کسی در جبهه نبرد مانند او بود به طوری که وقتی وارد خط می‌شد؛ همه بچه‌ها حتی با وجود آتش سنگین دشمن مقاومت کرده و حضورش به همه روحیه می‌داد.

سیفی با بیان اینکه شهید چیت‌سازیان در بیشتر نبردهای سخت، جلودار بود، افزود: اواخر بهمن 64 بود که مأمور به حفظ جاده ام‌القصر شدیم؛ تعداد نیروهای عراقی بیش از 3 هزار نفر و بسیار بیشتر از ما بود؛ «علی‌آقا» به ما دستور داد که همگی بنشینیم و خودش با دوربین نگاه کرد و وقتی دشمن به نزدیکی رسید؛ دستور تیراندازی داد و با این روش، تعداد زیادی از افراد دشمن کشته شده و منطقه «فاو» حفظ شد.

وی گفت: پس از عملیات، فرماندهی وقت سپاه اعلام کرد که اگر این مقاومت انجام نمی‌شد؛ منطقه «فاو» به دست دشمن افتاده و این ایستادگی مانند مقاومت مسلمانان صدر اسلام در حفظ  تنگه «احد» بود.

«علی‌آقا» دائم آیه «و ما رمیت إذ رمیت و لکنّ الله رمی» را می‌خواند

دوست و همرزم شهید چیت‌سازیان اظهار داشت: خاطرم هست «علی‌آقا» دائم آیه «و ما رمیت إذ رمیت و لکنّ الله رمی» را خوانده و به ما هم می‌گفت بخوانید زیرا از خودمان چیزی نداریم و کمتر از هیچ هستیم و این خداوند است که ما را حفظ کرده است. 

سیفی، تربیت نیروهای توانمند برای اطلاعات، عملیات را از دیگر هنر‌های شهید چیت‌سازیان عنوان کرد و افزود: یکی از کارهای جالب ایشان این بود که از دل قهوه‌خانه‌ها و زورخانه‌ها و غیره، افراد شجاع که از نظر اعتقادی در سطح ضعیفی بوده و حتی برخی از آن‌ها نماز نمی‌خواندند را انتخاب کرده و در شناسایی این افراد، استاد به تمام معنا بود.

وی اظهار داشت: او این افراد را با خود به جبهه آورده و علاوه بر آموزش فنون رزمی، خودسازی اخلاقی را نیز شروع کرده و پس از مدتی از آن‌ها یک رزمنده متعهد و معتقد می‌ساخت که بسیاری از آن‌ها در میدان‌های نبرد به شهادت رسیدند.

سیفی گفت: شهید چیت‌سازیان افرادی را جذب می‌کرد که کسی فکر نمی کرد بعدها جزء شهدا و سرآمدان اطلاعات، عملیات شوند و به آن‌ها می‌گفت «همین که منش مردی و پهلوانی داشته باشید؛ بس است بقیه درست می‌شود و خدا شما را دعوت کرده است» و سپس با صبر و صمیمیت، این افراد را به اوج کمال انسانیت می‌رساند.

دوست و همرزم شهید علی چیت‌سازیان با اشاره به دیگر ویژگی‌های اخلاقی این شهید بزرگوار تصریح کرد: او با برخورداری از زیبایی خدادادی و چهره‌ای زیبا، صفای باطن، معنویت درون و اخلاق حسنه هر فردی را به سمت خود جذب کرده و در میدان رزم نیز بدون اینکه مربی داشته باشد؛ سخت‌ترین عملیات‌های شناسایی را انجام داده و بهترین اطلاعات را جمع‌آوری می‌کرد.

سیفی گفت: شهید «محمد حجازی» که اهل عراق بود و برادرش در جنگ با ایران کشته شده بود؛ نمونه افرادی است که «علی‌آقا» جذب کرد و وقتی دید این فرد که مادرش همدانی‌الاصل بود به درد کار اطلاعات می‌خورد بدون اینکه منتظر تأیید حفاظت شود او را انتخاب کرد و این از هنرهای او بود که افراد را به سرعت می‌شناخت و از انتخاب هیچ‌یک از افرادی که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد؛ هرگز پشیمان نشد.

«علی آقا» در پشت جبهه نیز حقوقش را به خانواده‌های نیازمند می‌داد

وی با اشاره به دیگر ویژگی‌های شهید چیت‌سازیان اعلام کرد: او هر چند ماه یک بار همه موجودی مالی، لباس و اثاثیه خود را بین رزمندگان تقسیم کرده و در پشت جبهه نیز حقوقش را به خانواده‌های نیازمند می‌داد.

سیفی ابراز کرد: هرگاه از منطقه برمی‌گشتیم به دیدار خانواده شهدا رفته و سرکشی به آن‌ها را در اولویت قرار می‌داد و به این کار اعتقاد داشت.

وی عنوان کرد: این شهید بزرگوار همیشه تأکید می‌کرد که وجدان، تنها محکمه‌ای است که نیاز به قاضی ندارد و نسبت به امر ولایت و امام(ره) بسیار جدی بود و می‌گفت: «نگذارید سخن امام(ره) دوبار تکرار شود».

عضو گردان اطلاعات، عملیات لشکر انصارالحسین(ع) در دوران دفاع مقدس با اشاره به اخلاق حسنه شهید چیت‌سازیان نیز بیان کرد: او عاشق بچه‌های اطلاعات بود و با همه ارتباط خصوصی و صمیمی داشت به طوری که به ما هنوز هم بچه‌های «علی‌آقا» می‌گویند و این صیمیت ایشان موجب شده تا هنوز هم با یکدیگر ارتباط داشته و هر هفته دور هم جمع شویم و سالی یک بار نیز به یاد شهید چیت‌سازیان و شهدای اطلاعات، عملیات لشکر انصار(ع) یادواره برگزار کنیم.

سیفی با انتقاد از برخی غلونمایی‌ها درباره شهید علی چیت‌سازیان گفت: برخی با زیاده‌گویی، او را فردی خشن جلوه داده‌اند درحالیکه این‌طور نیست و فردی رئوف بود.

طرح‌های مبتکرانه‌ «علی‌آقا» در میدان نبرد، گاه از شهادت صدها نفر جلوگیری می‌کرد

وی تصریح کرد: نسبت دادن عنوان «عقرب زرد» به این شهید بزرگوار و سردار رشید اسلام، کار ناپسندی است که به اشتباه انجام شده و این اظهارات به شخصیت ایشان خدشه وارد می‌کند زیرا او انسان، بسیار شجاع، مدیر و دلیری بود که طرح‌های مبتکرانه‌اش در میدان نبرد، گاه از شهادت صدها نفر جلوگیری می‌کرد.

سیفی با بیان اینکه شهادت سردار چیت‌سازیان برای نیروهایش، مصیبت بزرگی بود، اظهار داشت: از شنیدن این خبر غم دنیا بر روی دلمان نشست و برای ما خیلی سخت بود زیرا «علی‌آقا»، برادر، پدر، مادر و همه چیز ما بود و قلب همه جای داشت.

وی گفت: به همین دلیل همگی با هم خون‌نامه نوشته و کنار شهید چیت‌سازیان دفن کردیم و گفتیم: «علی جان آسوده بخواب؛ تا نبرد هست و امام(ره) و انقلاب نیاز دارد؛ ما هستیم».

سردار شهید «علی چیت‌سازیان»، فرمانده توانمنداطلاعات، عملیات لشگر 32 انصارالحسین(ع) بود که 4 آذر 1366 در هنگام انجام یک مأموریت گشت شناسایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیش از او برادرش «امیر چیت‌سازیان» نیز به شهادت رسیده بود. چندی پیش مقام معظم رهبری بر کتاب گلستان یازدهم خاطرات «زهرا پناهی روا» همسر سردار شهید علی چیت سازیان تقریظ نوشتند در تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «گلستان یازدهم» آمده است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاصِ مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد، و هم در زمین و هم در ملأ اعلیٰ به عزّت رسید .. هنیئاً له.

راوی -شریک زندگی کوتاه او- نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه‌ی خود بروشنی نشان داده است.

در این میان، قلم هنرمند و نگارش آکنده از ذوق و لطف نویسنده است که به این همه، جان داده است. آفرین بر هر دو بانو؛ راوی و نویسنده‌ی کتاب.

 

 

منبع: دفاع پرس

ارسال نظر