لبه‌های اولیه

تازه ها

پربیننده ترین

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : د, 1396/09/20 - 10:16
کد مطلب: 15132
تصویر صفحه اصلی: 
یک پژوهشگر و استاد دانشگاه در نشست‌ تخصصی «هفته پژوهش و هنر انقلاب اسلامی» گفت: وصیت‌نامه‌های شهدا یک پدیده و ژانر ادبیات هستند که اگر به آنها نپردازیم بخش مهمی از ادبیات دفاع مقدس را از دست داده‌ایم.

به گزارش خط هشت ، نشست‌ تخصصی «هفته پژوهش و هنر انقلاب اسلامی» صبح دیروز (یکشنبه، 19 آذرماه) با حضور «اسماعیل امینی» شاعر و «محمدرضا سنگری» پژوهشگر و استاد دانشگاه در حوزه هنری برگزار شد.

محمدرضا سنگری در این نشست با بیان اینکه اگر پژوهش را تلاشی عالمانه، روشمندانه و فرآیندی برای دستیابی به مسئله بدانیم باید بر چند عنصر تکیه کرد، اظهار داشت: پژوهشگر که می خواهد در هر حوزه ای مثل ادبیات و هنر انقلاب اسلامی کار کند باید چند عنصر مهم را بداند. مسئله اول دانش کار است. این از آفت کار روزگار ماست کسی که پژوهش می‌کند باید دانش آن مسئله را داشته باشد و با آن زندگی کرده باشد در صورتی که در واقع چنین نیست.

وی روش و روشمندی را مسئله مهم دیگری برای ورود در کار پژوهشی دانست و گفت: بینش‌مندی، فهم از مساله و موضوع و نگاه برای ورود به موضوع نیز مهم است. چهارمین نکته برای شروع پژوهش، منش است. منش همان صداقت و انصاف است. بعضی از استادان ما در دانشگاه وقتی دانشجویان برای رساله با موضوع شعر انقلاب به آن‌ها مراجعه می کنند عنوان داشته اند که مگر انقلاب شعر هم دارد! و به انکار این موضوع می پردازند.

این پژوهشگر در پاسخ به اینکه آیا اکنون باید پژوهش کرد؟، عنوان داشت: هم‌چنان که در حوزه رخدادهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تحلیل وجود دارد باید برای ادبیات نیز تحلیل وجود داشته باشد. ادبیات انقلاب تحلیل همزمان می طلبد و تحولات به قدری شتابان است و پدیده های جدیدی به وجود می آیند که اگر به موقع به پدیده ها نپردازیم مجال پراختن به پدیدهای گذشته را نخواهیم داشت. تحلیل و بررسی موضوعات نباید بیش از یک دهه به طول انجامد.

سنگری با تاکید بر اینکه نباید فرصت حضور آفرینندگان آثار ادبیات انقلاب را از دست بدهیم، افزود: عناصر زمانی که در فهم پژوهش به ما کمک می‌کند در حال حاضر موجود است و نباید از فرصت حضور آن‌ها غافل باشیم. بسیاری از ژانرهای ادبیات دفاع مقدس در کل تاریخ بی نظیر است. دفاع مقدس پدیده های ادبی را به وجود آورده است که اگر امروز آن‌ها را پژوهش نکنیم بخشی از ادبیات این دوره را از دست داده ایم.

وی اظهار داشت: هیچ کس لباس نوشته ها را که بخش مهم ادبیات دفاع مقدس بوده را ثبت نکرده است. طنزهای زیبایی در این نوشته‌ها وجود دارد که نادیده گرفته شده است در حالی که این نوشته ها یک ادبیات بود.

وصیت‌نامه‌های شهدا یک پدیده و ژانر ادبیات است که اگر به آنها نپردازیم بخش مهمی از ادبیات دفاع مقدس را از دست داده ایم. این موضوع بخشی از فرهنگ کشور است که باید به آن بپردازیم.

 

 

منبع: دفاع پرس

ارسال نظر