لبه‌های اولیه

تازه ها

گروه خبری: 
تاریخ انتشار : ش, 1396/10/30 - 09:45
کد مطلب: 15763
تصویر صفحه اصلی: 
کتاب «سیره شهید بهشتی» پس از 13 سال توسط نشر شاهد به چاپ سوم رسید.

به گزارش خط هشت ، کتاب «سیره شهید بهشتی» نوشته غلامعلی رجائی، از سوی نشر شاهد به چاپ سوم رسید. این اثر سال 1383 به چاپ دوم رسیده بود.

این کتاب زندگی‌نامه و شرح مبارزات شهید آیت‌الله بهشتی است که در فصل‌هایی با عنوان‌های بهشتی به روایت بهشتی (زندگی نامه شهید بهشتی از زبان خود ایشان)، روایتی دیگر (شرح حال دیگری از زبان شهید بهشتی درباره خودشان)، بهشتی به روایت مادر، خاندان بهشتی، دوران کودکی تا نوجوانی، باغبان گل های عشق، خصائل فردی، فضایل اخلاقی و معنوی، جامعیت در شخصیت، در عرصه پرستش، منظومه متعالی، حبیب و محبوب، دوران مبارزه، دوران اقامت در آلمان، غربت و مظلومیت و رنج، نظرها و دیدگاه‌ها، آخرین روزها و لحظه‌ها تهیه و تنظیم شده است.
بخش ضمیمه کتاب نیز شامل تصویر اسناد و نامه ها است. در صفحات پایانی سالشمار زندگی، فهرست راویان خاطرات، عکس‌هایی از شهید بهشتی در سنین مختلف و فهرست منابع درج است.

در ابتدای کتاب به نقل از نویسنده در ارتباط با تفاوت چاپ سوم با چاپ دوم آمده است: «پس از 13 سال که این کتاب از توفیق چاپ بازماند ...، فرصت تجدید چاپ کتاب باعث شد متن دوباره توسط اینجانب و خانواده معظم شهید دکتر بهشتی، مورد بازبینی قرار گیرد و بعضی از خاطرات اصلاح و به طور محدود حذف و به جای آن ها خاطرات دیگری جایگزین شوند.»

قسمت پیشگفتار کتاب به یادداشت نویسنده در سال 1380 اختصاص دارد. نویسنده در این بخش پس از اشاره به ناشناخته ماندن ابعاد وجود شهید بهشتی، نوشته است: « در این مجموعه تمام تلاش و سعی بر آن بوده است که مطالب منتشر ناشده به چاپ برسد. مطالب این مجموعه از دو خصیصه خاطره و موضوعی بودن برخوردار است... مطالب این مجموعه پس از اتمام نگارش آن به نظر بعضی از کسانی که آشنایی نزدیک و دقیقی با شهید بهشتی داشته اند، رسیده و چنانچه خاطره ای به لحاظ سند تاریخی سست یا مخدوش تشخیص داده شده، حذف گردیده است.

گذشت زمان که گاه نسبت به بعضی از راویان محترم از مرز چهل سال هم فراتر می رود، در ذهن راویان خاطرات به لحاظ تعیین دقیق زمان و مکان یا عین عبارات اشتباه هایی ناخواسته در نقل مطالب پدید آورده است که کمتر راه گریزی از آن وجود داشته و دارد و شاید بتوان آن را از آفات کار تاریخ شفاهی دانست.»

کتاب «سیره شهید بهشتی» با ویرایش تازه، 697 صفحه، با شمارگان یک‌هزار نسخه و با قیمت 40 هزار تومان به چاپ سوم رسید.

 

 

منبع: نوید شاهد

ارسال نظر